8.000 de dolari pentru „transfer” peste Tisa: doi traficanți, reținuți în Transcarpatia

Pentru suma de 8.000 de dolari, doi bărbați își transportau „clienții” în România, traversând ilegal râul Tisa. Schema era pusă în aplicare în localitatea Veliki Bîcikiv, din raionul Rahiv.

Potrivit anchetatorilor, la organizarea trecerilor ilegale erau implicați doi locuitori ai raionului Teaciv, în vârstă de 21 și 24 de ani. Aceștia asigurau traversarea peste Tisa în perimetrul localității Veliki Bîcikiv,

Suspecții au fost reținuți în orașul Hust, imediat după ce au primit banii de la un nou „client”.

Cei doi au fost plasați în izolatorul de detenție temporară și au fost puși sub acuzare în baza art. 332 alin. (3) din Codul penal al Ucrainei – organizarea trecerii ilegale a persoanelor peste frontiera de stat a Ucrainei.

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina