În Transcarpatia, încă 8 persoane, demascate pentru stabilirea ilegală a gradelor de dizabilitate

Au fost descoperite noi episoade în dosarul privind stabilirea și prelungirea ilegală a gradelor de dizabilitate, schemă care funcționa în spitaul  raional  Hust. Informația a fost comunicată de Procuratura Regională Transcarpatia.

Alte opt persoane au fost puse sub învinuire, dintre care trei sunt cadre medicale: șeful secției de îngrijiri paliative a spitalului raional și doi dintre colegii săi. Ceilalți cinci suspecți sunt locuitori ai zonei.

Primele suspiciuni au fost anunțate în septembrie 2025, când au fost puse sub învinuire șefa secției de policlinică a spitalului raional și un medic neurolog, care la acel moment dețineau funcțiile de președinte și membru ai Comisiei medico-consultative (LKK), precum și alți șase localnici.

În prezent, în cadrul anchetei au fost acumulate probe care confirmă implicarea altor opt persoane în această schemă. Potrivit materialelor anchetei, sumele de bani primite cu titlu de foloase necuvenite ajungeau până la 500 de dolari.

În schimbul acestor sume, medicii urmau să influențeze funcționari ai Comisiei de expertiză medico-socială (MSEK) în procesul de stabilire sau prelungire a gradului de dizabilitate.

BucPress

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina