Cernăuțiul s-a clasat pe locul al doilea în competiția „Capitala Tineretului din Ucraina – 2026”

Orașul Cernăuți s-a clasat pe locul al doilea în cadrul concursului național „Capitala Tineretului din Ucraina – 2026”, potrivit Ministerului Tineretului și Sportului al Ucrainei, citat de BUK Media.

Titlul de „Capitala Tineretului din Ucraina – 2026” a fost câștigat de orașul Dnipro, desemnat învingător al competiției la care, în acest an, au participat 17 orașe din întreaga țară.

În etapa finală au concurat zece municipii: Vinița, Dnipro, Zaporijjea, Ivano-Frankivsk, Kiev, Kropivnițki, Luțk, Nikolaev, Odesa și Cernăuți.

Clasarea pe locul al doilea reprezintă o recunoaștere a activității desfășurate în sprijinul tinerilor și confirmă implicarea autorităților și a organizațiilor de tineret din regiunea Cernăuți în dezvoltarea și implementarea politicilor dedicate noii generații.

Locul al treilea în competiție a fost ocupat de orașul Zaporijjea.

BucPress

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina