În Transcarpatia a fost creată o rezervație peisagistică „Coasta Mării Transcarpatice”

Lacul de acumulare de la hidrocentrala  din raionul Hust a fost înregistrat drept  rezervație peisagistică, potrivit anunțului făcut de șeful Administrației Militare Regionale Transcarpatia, Viktor Mykyta.

Președintele a semnat decretul privind aprobarea Regulamentului privind rezervația peisagistică de importanță locală „Litoralul Mării Transcarpatice”.

Rezervația a fost creată în scopul conservării și reproducerii complexelor naturale din jurul lacului de acumulare  de pe râul Tereblya, situat în Valea Tereblya, se arată în mesaj.

Principalele sarcini ale rezervației:

  • conservarea și reproducerea complexelor naturale din jurul lacului de acumulare;
  • implementarea lucrărilor de cercetare;
  • diseminarea cunoștințelor de mediu;
  • menținerea echilibrului ecologic general în regiune.

Obligația de securitate a fost întocmită, obiectul a fost predat administrației respective din raionul Hust  pentru protecție, a transmis șeful AMR.

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina