Pe front au fost uciși doi militari din satul Clivodin, regiunea Cernăuți.
Regiunea Cernăuți a mai pierdut încă doi apărători în războiul cu invadatorii ruși.
Este vorba de Vasîli Gnaciuk și Leonid Kondratiuk, ambii originari din satul Clivodin, comuna Kițmani.
Informația privind decesul militarilor a fost publicată de Volodimir Verstiuk în comunitatea online „Consătenii din satul Clivodin”, transmite portalul kitsman.city.
„Dragi consăteni, joi dimineața îngrozitoare și tristă s-a abătut asupra satului nostru... În luptele pentru apărarea Ucrainei au murit eroii noștri tineri Vasîli Gnaciuk și Leonid Kondratiuk...Exprimăm condoleanţe şi sentimente de profundă compasiune familiei, rudelor și tuturor celor apropiați. Este imposibil să ne imaginăm durerea și disperarea lor”, a scris Volodimir Verstiuk.
Agenția BucPress – www.bucpress.eu
Urmăriți-ne și pe platforma Telegram
![]() |
![]() |
Proiect finanțat de Secretariatul General al Guvernului – Departamentul pentru Românii de pretutindeni. Conținutul acestui site nu reprezintă poziția oficială a SGG–DRP. |