Alți patru militari, originari din regiunea Cernăuți, și-au jertfit viața pentru eliberarea țării de sub ocupația trupelor putiniste, informează Consiliuul Regional Cernăuți. Veșnică să le fie pomenirea Eroilor: Oleg Greckosii, Volodimir Kalim, Vasîli Șeșuriak și Ivan Davidian.
Potrivit unui comunciat publicat pe Facebook de Consiliului Regional Cernăuți, căpitanul Oleg Greckosii, militar al unității A4955, a căzut la datorie în regiunea Herson, în timpul îndeplinirii unei misiuni de luptă. Va fi condus pe ultimul drum la 11:00, la cimitirul din Sadagura, unde locuitorii și camarazii de arme se adună pentru a-i aduce un ultim omagiu.
Soldatul Volodimir Kalim, care a servit în Departamentul Cernăuți al Poliției Militare, s-a alăturat armatei ucrainene în aprilie 2022. După ce a fost rănit, a decis să revină pe front, unde și-a continuat misiunea până în ultimele clipe. Slujba de înmormântare a militarului a fost oficiată la Secureni.
În localitatea Berehomet, la ora 11:00, i se va aduce un ultim omagiu soldatului Vasîli Șeșuriak, militar al unității A7014. Vecinii și apropiații s-au adunat pentru a-l conduce pe ultimul drum pe eroul căzut în luptele pentru apărarea Ucarieni de sub ocupația trupelor ruse.
Soldatul Ivan Davidian și-a pierdut viața la vârsta de 46 de ani, în urma unei boli. Comunitatea din Storojineț, unde era cunoscut și respectat, îl conduce astăzi pe ultimul drum cu durere și recunoștință.
Dumnezeu să-i odihnească în pace!
BucPress


