Un militar din localitatea Hreațca a revenit acasă din captivitatea rusească

Severin Molodianu, în vârstă de 26 de ani, din satul Hreațca, comunitatea Herța, a petrecut trei ani și jumătate în captivitate rusească.

Despre acest fapt scrie BucPress cu referire la pagina de Facebook a comunității Herța.

La data de 8 octombrie a revenit acasă după peste trei ani petrecuți în captivitatea rusescă. Acasă în localitatea Hreațca a fost întâmpinat calduros de rude, consăteni, profesori și viceprimarul satului Emilia Matei.

Severin Molodianu a fost capturat de inamic pe 19 martie 2022, în cursul executării misiunii de luptă în regiunea Kiev. Molodianu a făcut parte din  batalionului 109 al brigăzii 10 separate de asalt montan.

Militarul a fost returnat în Ucraina abia anul acesta după peste trei ani de captivitate, de Ziua Independenței Ucrainei, în cadrul schimbului de prizonieri, care a avut loc pe 24 august 2025.

Severin a urmat un program de reabilitare și recuperare pentru o perioadă, și la 8 octombrie s-a întors în satul său natal, Hreațca.

Agenția BucPress Cernăuți

Foto Consiliul local Herța

Mariana Strut

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina