La Cernăuți a fost dat startul oficial al sezonului de încălzire, însă căldura a fost pornită doar în instituțiile sociale – școli, grădinițe și spitale – care sunt conectate la centralele termice mici, potrivit „Cernivțiteplokomunenergo”.
Reprezentanții întreprinderii municipale au precizat că blocurile de locuințe rămân, deocamdată, fără căldură, iar încălzirea apartamentelor va începe după 14 octombrie, dacă temperaturile nu vor crește.
„Normele legale obligă furnizorii să pornească încălzirea doar atunci când temperatura medie zilnică scade sub +8°C timp de trei zile consecutive, cu tendință de răcire”, se menționează în comunicatul companiei.
Autoritățile locale au anunțat că așteaptă solicitări oficiale de la conducerea instituțiilor sociale pentru conectarea la sistemul de încălzire, în funcție de necesitățile fiecăreia.
BucPress


