L-a înjunghiat în piept: un bărbat de 36 de ani din Noua Suliță este cercetat penal pentru omor

În regiunea Cernăuți, poliția a anunțat punerea sub acuzare a unui bărbat în vârstă de 36 de ani, care, în urma unui conflict, și-a înjunghiat în piept un cunoscut de 42 de ani din orașul Noua Suliță.

Potrivit informațiilor oferite de serviciul de comunicare al Poliției Regiunii Cernăuți, incidentul a avut loc pe 4 octombrie, într-un parc din Noua Suliță. În timpul unei altercații, un localnic din satul Marșinți, aflat sub influența alcoolului, a scos un cuțit și l-a lovit în piept pe celălalt bărbat.

Victima a suferit o rană penetrantă la nivelul toracelui, cu afectarea plămânului, fiind transportată de urgență la spital. Din nefericire, la 10 octombrie, bărbatul a decedat în secția de terapie intensivă, din cauza rănilor grave.

Polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Noua Suliță au identificat rapid agresorul și au documentat fapta. Sub coordonarea Parchetului din Noua Suliță, suspectul a fost informat oficial despre învinuirea care i se aduce — vătămare corporală gravă intenționată, soldată cu moartea victimei (conform articolului 121, alineatul 2 din Codul Penal al Ucrainei).

La solicitarea anchetatorilor, instanța a dispus măsura preventivă a arestului preventiv fără posibilitatea eliberării pe cauțiune.

Pentru fapta comisă, bărbatul riscă până la 10 ani de închisoare.

BucPress

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina