Marți, 6 ianuarie, în regiunea Cernăuți a fost oficiată slujba de înmormântare al soldatului Oleg Lomanciuk, care și-a jertfit viața în luptele pentru eliberarea Ucrainei de sub ocupația trupelor ruse, se comunică pe pagina de Facebook a Consiliului regional.
Oleg Lomanciuk a fost veteran al războiului ruso-ucrainean. S-a înrolat în armata ucraineană în martie 2022 și a participat la luptele din regiunea Donețk, unde a fost grav rănit, a relatat Consiliul orășenesc Secureni pe Facebook. Militarul a fost înmormântat în satul de baștină Vasîlivka.
Și tot astăzi, pe pagina de Facebook a consiliului sătesc Berehomet, raionul Vijnița, se comunică despre moartea militarului Ruslan Duțceak. Soldatul și-a pierdut viața în data de 22 decembrie 2025 în luptele cu dușmanul rus în apropiere de Pokrovsk, regiunea Donețk.
Veșnică să le fie pomenirea și Glorie Eroilor! Dumnezeu să-i odihnească în pace!
BucPress


