La Cernăuți va fi judecat un bărbat care a incendiat sinagoga din Sadagura


La Cernăuți urmează să fie judecat un bărbat din oraș care a incendiat sinagoga din cartierul Sadagura. Procuratura Regională Cernăuți informează că, pe 27 noiembrie anul trecut, acesta a intrat în incinta sinagogii, a coborât cărțile de pe rafturi, le-a aranjat în centrul sălii și le-a dat foc. Flăcările au distrus o parte din cărți, scena și amvonul, deteriorând totodată picturile murale și de pe tavan.

Nu a fost primul incident al aceluiași autor. Cu o lună înainte, în octombrie, pe teritoriul bisericii Nașterea Maicii Domnului, acesta smulsese și distrusese panoul de anunțuri.

În cursul urmăririi penale a fost efectuată o expertiză psihiatrică judiciară, care a concluzionat că bărbatul era în măsură să conștientizeze acțiunile sale și să le controleze. Acesta și-a recunoscut vinovăția.

BucPress

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina