Doi bărbați din Transcarpatia, trimiși în judecată pentru spionaj în favoarea Rusiei

Doi bărbați din Transcarpatia vor fi judecați, fiind acuzați că au colectat informații de interes militar despre obiective strategice din vestul Ucrainei și le-au transmis serviciilor speciale ruse. Informația a fost confirmată de purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Regionale Transcarpatia, Marina Bezega.

Potrivit anchetei, inculpații colaborau cu serviciile secrete ale Federației Ruse, comunicând cu coordonatorii lor prin aplicații de mesagerie. Ei primeau misiuni, raportau despre îndeplinirea acestora și, pentru a evita deconspirarea, foloseau identități false, ștergeau conversațiile și evitau să acționeze împreună.

Unul dintre suspecți se deplasa în diferite orașe, fotografia obiectivele vizate și transmitea informațiile. Celălalt menținea legătura cu serviciile speciale ruse, primea instrucțiuni și coordona activitatea. Principalele ținte ale grupării erau aeroporturile, infrastructura feroviară, obiectivele de infrastructură critică și alte instalații importante pentru apărarea Ucrainei. După atacul cu racheta balistică „Oreșnik” asupra Liovului, celor doi li s-a cerut să stabilească efectele loviturii, inclusiv dacă aeroportul și calea ferată își continuă activitatea.

Executorul, în vârstă de 23 de ani, a fost reținut în apropierea aeroportului din Liov, în timp ce îndeplinea una dintre misiuni. În aceeași zi, la Mukacevo, a fost arestat și presupusul său complice, în vârstă de 63 de ani, acuzat că se ocupa de recrutare și coordonare.

Cei doi sunt învinuiți de înaltă trădare comisă în timpul legii marțiale, în urma unei înțelegeri prealabile între mai multe persoane. Dacă vor fi găsiți vinovați, riscă închisoare pe viață și confiscarea averii. În prezent, ambii se află în arest preventiv, fără posibilitatea eliberării pe cauțiune.

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina