Războiul din Ucraina nu lasă artiștii români indiferenți de realitățile crunte cu care confruntă simplii cetățeni.
Grigore Gherman, cunoscutul interpret de muzică populară originar din regiunea Cernăuți, a lansat o nouă piesă intitulată „Surioară cu trei frați…”. Melodia vine însoțită de un videoclip cu puternic impact emoțional și a devenit virală în mediul online.
Videoclipul ilustrează o mamă îndurerată care își deplânge trei fii căzuți în luptă, pe front.
Alături de Grigore Gherman, au dat viață și glas mesajului de pace și încetare a ostilităților artiștii Nicu Mâță, Georgiana Onuti și Gabriel Dumitru. Artiștii sunt acompaniați de orchestra „Rapsozii Moldovei”, dirijor Vitalie Dorin.
Internauții au rămas emoționați de piesa lansată:
„Să ne rugăm bunului Dumnezeu să aibă grijă de noi toți, să ne ocrotească și să ne ferească de așa necaz”.
„Frumos proiect, dar tristețea versurilor prezintă într-adevăr momentul pe care le trăim. Știu și simt tristețea din sufletul tău. Melodia și versurile te mișca, vrei nu vrei. Totul în acest cântec este de actualitate din nefericire. N-am putut să mă abțin de la plâns…”
„O melodie de suflet și adevărată. Doamne ajuta sa fie pace în toată lumea. Dale minte și-i cuget bun, la cei ce vor război. Ar fi bine și de folos să înțeleagă și acei, care au pornit acest război. Păcat, ca mor copii și oameni nevinovați”.
Urmăriți-ne pe Telegram – https://t.me/bucpress



