Doi bărbați care intenționau să traverseze înot râul Tisa pentru a ajunge în Ungaria, reținuți în Transcarpatia

În Transcarpatia, grănicerii au reținut locuitori din regiunile Odesa și Ternopil care intenționau să traverseze înot Tisa pentru a ajunge în Ungaria.

Acest lucru a fost raportat pe pagina de Facebook a Direcției Regionale de Vest a Serviciului Frontierei de Stat din Ucraina.

Potrivit SBGS, când bărbații au observat grănicerii, au încercat să scape. Unul dintre ei a reușit să sară în râu, dar a fost reținut de o barcă a grănicerilor. Cei reținuți erau locuitori ai regiunilor Odesa și Ternopil.

„Ambii bărbați au venit în Transcarpatia  pentru a trece ilegal frontiera. Traficanții, cărora bărbatul din Odesa le-a dat 10 000 de dolari, iar bărbatul din Ternopil 5 000 de dolari și a trebuit să plătească alți 5 000 de dolari în Ungaria, au promis că vor

Frontieriștii au întocmit împotriva bărbaților procese-verbale de constatare a unor infracțiuni administrative în temeiul articolului 204-1 din Codul contravențiilor administrative. De asemenea, ofițerii de poliție îi identifică pe bărbații implicați în organizarea trecerii frontierei.

Agenția BucPress – www.bucpress.eu

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina