În Transcarpatia, toate școlile trec la învățământ la distanță începând cu 25 februarie

Învățământul la distanță a fost introdus în toate școlile din Transcarpatia în perioada 25 februarie – 7 martie. Decizia a fost luată în cadrul unei ședințe extraordinare a comisiei regionale pentru situații de urgență și siguranță tehnogenică.

Anunțul a fost făcut de șeful Administrației Militare Regionale Transcarpatia, Miroslav Bilețkii, pe pagina sa de Facebook.

Potrivit acestuia, membrii comisiei regionale au decis ca, începând cu 25 februarie, să fie intensificate măsurile antiepidemice în școlile din regiune și ca elevii să fie trecuți la învățământ la distanță pentru o perioadă de 11 zile.

 „Săptămâna trecută, 9.140 de locuitori ai regiunii s-au adresat unităților medicale. Specialiștii constată un nivel mediu de depășire a pragului epidemic. Cele mai ridicate rate de îmbolnăvire sunt în raioanele Ujgorod, Teaciv, Beregovo și Mucacevo. Începând cu sfârșitul lunii ianuarie, cei mai afectați au fost copiii cu vârste cuprinse între 5 și 14 ani”, se arată în comunicat.

Deciziile privind suspendarea sau reluarea activității grădinițelor vor fi luate de comisiile locale pentru situații de urgență și siguranță tehnogenică, a adăugat șeful AMR.

Agenția BucPress – www.bucpress.eu

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina