Lech Wałęsa și foștii deținuți politici i-au trimis o scrisoare lui Trump – reamintesc obligațiile Memorandumului de la Budapesta

Lech Wałęsa și foștii deținuți politici i-au trimis o scrisoare lui Trump – reamintesc obligațiile Memorandumului de la Budapesta. Lech Wałęsa și un grup de foști deținuți politici polonezi subliniază că ajutorul material – militar și financiar – nu poate fi „echivalentul sângelui vărsat pentru independența și libertatea Ucrainei, Europei și întregii lumi libere”, informează Radio Svoboda.

Fostul președinte al Poloniei și laureat al Premiului Nobel pentru Pace, Lech Wałęsa, a semnat o scrisoare adresată președintelui SUA, Donald Trump, în care își exprimă „groaza și dezgustul” față de disputa acestuia cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, la Casa Albă. Wałęsa a semnat scrisoarea împreună cu alți foști deținuți politici polonezi, potrivit unei postări pe Facebook.

„Istoria secolului XX arată că, de fiecare dată când Statele Unite au încercat să păstreze distanța față de valorile democratice și față de aliații lor europeni, acest lucru s-a transformat într-o amenințare pentru SUA. Președintele Woodrow Wilson a înțeles acest lucru când a decis ca SUA să intre în Primul Război Mondial în 1917. Președintele Franklin Roosevelt a înțeles acest lucru când, după atacul de la Pearl Harbor din decembrie 1941, a decis că războiul pentru apărarea Americii va fi purtat nu doar în Pacific, ci și în Europa, alături de țările atacate de cel de-al Treilea Reich”, se arată în scrisoare.

Obligațiile SUA față de Ucraina / Autorii scrisorii subliniază că ajutorul financiar nu poate înlocui sacrificiul uman pentru libertate: „Viața umană este o comoară neprețuită, valoarea ei nu poate fi măsurată în bani. Suntem recunoscători celor care își sacrifică sângele și libertatea. Pentru noi, foștii prizonieri politici ai regimului comunist și membri ai mișcării ‘Solidaritatea’, acest lucru este evident.”

Ei solicită Statelor Unite să își respecte garanțiile oferite, împreună cu Marea Britanie, prin Memorandumul de la Budapesta din 1994, care stipulează clar obligația de a proteja integritatea teritorială a Ucrainei în schimbul renunțării acesteia la armele nucleare: „Aceste garanții sunt necondiționate: nu există niciun cuvânt despre interpretarea acestui ajutor ca fiind exclusiv economic.”

Disputa dintre Trump și Zelenski / Pe 28 februarie, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a avut o discuție tensionată cu fostul președinte al SUA, Donald Trump, și vicepreședintele J.D.Vance, pe tema războiului Rusiei împotriva Ucrainei. Zelenski a declarat că nu va accepta o încetare a focului fără garanții de securitate. După întâlnire, Trump a afirmat că Zelenski „nu este pregătit pentru pace” și că „se poate întoarce atunci când va fi pregătit”. Într-un interviu ulterior pentru Fox News, Zelenski a spus că disputa de la Casa Albă „nu a fost benefică pentru niciuna dintre părți” și a reiterat că Ucraina nu va începe negocieri de pace cu Rusia fără garanții solide că nu va exista o nouă invazie.

Reacția Kremlinului / Kremlinul a reacționat la această dispută prin purtătorul de cuvânt Dmitri Peskov, care a susținut că „aceasta demonstrează că Putin a avut dreptate”. El a afirmat că „deschiderea Rusiei față de procesul de negociere este respinsă de regimul de la Kiev”, reiterând în același timp că Rusia își va continua „operațiunea militară specială” pentru atingerea obiectivelor stabilite inițial.

Falimentul Memorandumul de la Budapesta / În 1994, Ucraina a renunțat la arsenalul său nuclear în schimbul unor garanții de securitate din partea SUA, Marii Britanii și Rusiei, stipulate în Memorandumul de la Budapesta. Documentul prevedea respectarea suveranității și integrității teritoriale a Ucrainei.

Cu toate acestea, în 2014, Rusia a încălcat acest acord prin anexarea Crimeei și prin declanșarea unui război hibrid împotriva Ucrainei. În 2022, Rusia a lansat o invazie la scară largă, încălcând atât Memorandumul de la Budapesta, cât și dreptul internațional, reține sursa citată.

Leonid Parpaut

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina