Regiunea Cernăuți își ia rămas bun de la alți doi apărători căzuți la datorie

Astăzi, 22 august, locuitorii Cernăuțiului se vor aduna pentru a-și lua rămas bun de la doi soldați care și-au pierdut viața în lupte grele, informează Consiliul Municipal Cernăuți.

Cetățenii sunt chemați să participe la ceremonia de omagiu pentru sergentul junior Dmitro Bonar, căzut în timpul executării unei misiuni de luptă în regiunea Donețk, și pentru soldatul Oleg Kornițki, care a murit în timpul unei misiuni în regiunea Dnipropetrovsk.

La ora 10:20, cortegiul funerar cu eroii căzuți, va parcurge următorul traseu: străzile Chișinău, Ruska, Golovna, Prospectul Independenței și Eroii Maidanului, până la Cimitirul Central al Orașului (str. Eroii Maidanului, 159-A).

Alexandru Vasilachi

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina