În regiunea Cernăuți, grănicerii au reținut doi bărbați – un cetățean al Ucrainei și un cetățean al Republicii Moldova – care încercau să treacă ilegal frontiera de stat.
Potrivit informațiilor furnizate de autorități, un locuitor al regiunii Poltava, născut în 1998, a fost dispus să plătească 8.000 de dolari SUA pentru a fi trecut ilegal peste graniță în Republica Moldova.
Pe numele acestuia au fost întocmite acte privind o contravenție administrativă, iar ancheta continuă.
Grănicerii desfășoară în prezent măsuri pentru identificarea principalului organizator al schemei ilegale.
BucPress


