„Un obuz mi-a lovit casa”. Expoziție fotografică la Cernăuți (FOTO)

La Centrul Cultural de Artă „Ivan Mîkolaiciuk” din Cernăuți (str. Golovna 140) a fost vernisată expoziția de artă fotografică „Un obuz mi-a lovit casa”, a fotografului și jurnalistului Veaceslav Habailo.

Expoziția cuprinde 80 de lucrări ale artistului, care au ca subiect consecințele invaziei ruse asupra regiunii Kiev, în speciala a localităților Bucea, Borzeli, Borodeanka și Andrivka.

În fotografiile sale, Veaceslav Habailo a surprins case distruse, oameni și echipamente militare abandonate de militarii ruși.

În luna iunie a.c., artistul a mai vernisat o expoziție fotografică la Cernăuți intitulată „Ținem minte… Nu vom uita”, care îi prezintă pe militarii ucraineni din regiunea Cernăuți, căzuți în luptele grele contra invadatorilor ruși.

Agenția BucPress – www.bucpress.eu

Sergiu Barbuta

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina