„Pe marginea prăpastiei” – un ministru ceh nu exclude ieșirea Ungariei din UE

Hungarian Prime Minister Viktor Orban arrives for the extraordinary meeting of EU leaders to discuss Ukraine, energy and food security at the Europa building in Brussels, Monday, May 30, 2022. European Union leaders will gather Monday in a fresh show of solidarity with Ukraine but divisions over whether to target Russian oil in a new series of sanctions are exposing the limits of how far the bloc can go to help the war-torn country. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Guvernul Cehiei care prezidează în prezent în Uniunea Europeană nu exclude ca în viitorul apropiat Ungaria să fie nevoită să părăsească UE sau să-și schimbe politica față de Rusia.

Acest lucru a fost declarat de ministrul ceh al Afacerilor Europene, Mikuláš Beck, relatează publicația  Irozhlas.

Oficialul a menționat că va avea mult de lucru în lunile următoare pentru a menține Ungaria în mainstreamul european. În același timp, consideră că este un mic semnal pozitiv faptul că țara a refuzat cererea de a exclude trei oligarhi ruși de pe lista sancțiunilor.

„În Uniunea Europeană negocierile sunt adesea dificile și mai multe țări se pot implica. Dar Ungaria a parcurs un drum lung, după părerea mea, până la marginea unui abis, iar acum trebuie să decidă dacă se întoarce de la acea margine sau riscă un salt, despre consecințele lui  nu vreau să speculez”, a spus ministrul, adăugând că teoretic ar putea fi o ieșire din Uniunea Europeană.

El a subliniat că UE ar trebui să-și păstreze unitatea.

„Unitatea în Uniunea Europeană nu a fost niciodată și nu va fi niciodată unitatea unei singure voci, ci va fi întotdeauna unitatea mai multor voci. Unitatea multor voci care conduc un dialog între ele, uneori se ceartă, dar ca rezultat găsesc un acord reciproc pe probleme cheie”, a subliniat Beck.

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina