Cernăuțenii și-au luat rămas bun de la militarul Mîhailo Tkaciuk (FOTO)

Locuitorii orașului Cernăuți și-au luat rămas bun de la soldatul Mîhailo Tkaciuk în vârstă de 26 de ani. Militarul a fost înmormântat pe Aleea Gloriei din cimitirul central.

Șefa departamentului de comunicare al Primăriei orașului Cernăuți, Oksana Melenko, a transmis că Mîhailo Tkaciuk a fost condus pe ultimul drum de către rude, prieteni, camarazi de armă și cetățeni de rând.

Mîhailo Tkaciuk a mers voluntar la războiul declanșat de Federația Rusă. El a murit pe 5 martie 2023 în regiunea Lugansk. Potrivit Oksanei Melenko, Mîhailo și-a acoperit camaradul de arme, un tată a trei copii, salvându-i viața, dar pierzându-și propria viață.

Urmăriți-ne pe Telegram – https://t.me/bucpress

BucPress

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina