Accident grav în Boian: O șoferiță a lovit o adolescentă de 15 ani pe trecerea de pietoni

Ieri, 9 noiembrie, în satul Boian a avut loc un accident rutier. O fată de 15 ani a fost rănită, a informat Departamentul de Comunicare al Poliției Naționale din regiunea Cernăuți.

La fața locului a lucrat grupa operativă de investigații a secției de poliție nr. 6 (orașul Noua Suliță) din cadrul Direcției Poliției Raionale Cernăuți.

Potrivit informațiilor preliminare ale polițiștilor, o femeie de 40 de ani din satul Costiceni, aflată la volanul unui autoturism „Nissan Rogue”, a accidentat o adolescentă de 15 ani din satul Priprutia, care traversa strada pe o trecere de pietoni nereglementată.

În urma impactului, minora a suferit leziuni. Medicii au internat-o pe victimă în spital pentru acordarea asistenței medicale necesare.

„Datele privind accidentul au fost introduse de către anchetatori în Registrul Unic al Dosarelor Preliminare conform art. 286 (Încălcarea regulilor de securitate a circulației rutiere sau a exploatării transportului de către persoanele care conduc mijloace de transport) din Codul Penal al Ucrainei”, se menționează în comunicat.

Autoturismul a fost ridicat. Ancheta prealabilă este în desfășurare.

BucPress

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina