Aplicația Diya începe testarea serviciului de căsătorie online

Aplicația Diya a lansat un test beta de solicitare și înregistrare a căsătoriei, iar cuplurile se pot alătura testului. Acest lucru a fost anunțat miercuri, 29 mai, de Mîhailo Fedorov, viceprim-ministru pentru inovare, educație, știință și dezvoltare tehnologică și ministru al transformării digitale.
„În curând, ucrainenii vor putea să solicite căsătoria și să o înregistreze direct în aplicație. Trebuie doar să folosiți Diya”, a scris el pe canalul său de Telegram. Ministrul și-a exprimat convingerea că serviciul va fi super relevant pentru cuplurile la distanță și pentru militari.
Potrivit acestuia, sistemul va oferi utilizatorului date libere pentru ceremonia de nuntă prin video cu cel puțin 5 zile înainte. Ulterior, certificatul de căsătorie va fi încărcat automat pe Diya, iar documentul fizic va putea fi comandat prin intermediul Ukrpoșta sau ridicat de la o sucursală Ukrpoșta.
Cum să vă înscrieți la testarea serviciului? La testare se pot înscrie cuplurile care sunt cetățeni adulți ai Ucrainei, necăsătoriți sau divorțați oficial, și care au un cod de identificare, o carte de identitate sau un pașaport biometric în Diya. Persoanele divorțate trebuie să aibă un certificat de divorț de la Oficiul de Stare Civilă. Atât mirele, cât și mireasa trebuie să se înscrie la testarea beta. Potrivit ministrului, nu există nicăieri în lume un astfel de serviciu de căsătorie online.
Urmăriți-ne pe Telegram