Vladimir Gordei, un locuitor de 43 de ani din Secureni, s-a întors acasă după mai bine de doi ani petrecuți în captivitate în Rusia.
Potrivit informațiilor furnizate de administrația regională din Cernăuți, acesta a fost luat prizonier în octombrie 2022, în timpul luptelor din regiunea Herson.
Vladimir Gordei a servit în cadrul unei unități militare din Transcarpatia și a fost capturat în timpul luptelor. După o perioadă îndelungată în captivitate, el s-a întors la baștină.
Reamintim că recent a avut loc un schimb de prizonieri, în urma căruia 150 de militari ucraineni s-au întors acasă.
Alexandru Vasilachi


