Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a acordat două distincții onorifice unor cadre didactice din regiunea Cernăuți, cu prilejul Zilei Lucrătorilor din Învățământ. Distincțiile recunosc excelența și contribuția semnificativă a acestora în domeniul educației.
Potrivit informațiilor publicate pe pagina de Facebook a Administrației Militare Regionale Cernăuți, Olesia Havrîliak, profesoară de tehnologie la Liceul din Mihove, a fost desemnată câștigătoarea concursului „Profesorul anului 2025” și a primit titlul onorific de „Profesor Emerit al Ucrainei”.
De asemenea, Tetiana Iamnițka, profesoară la Colegiul Profesional de Arte și Design „Vasîl Șkrîbliak” din Vijnița, a fost distinsă cu titlul de „Lucrător Emerit al Educației din Ucraina”.
Prin aceste recunoașteri, autoritățile ucrainene subliniază rolul esențial al profesorilor în formarea noilor generații și în dezvoltarea societății, mai ales în contextul actual al provocărilor educaționale și sociale din țară.




