Fostul guvernator al regiunii Cernăuți, Serghii Osaciuk, se află de un an în slujba armatei ucrainene pe frontul din regiunea Donețk. Încă din vara trecută, acesta s-a alăturat serviciului grăniceresc.
El afirmă că în timpul acestui an a învățat regiunea Donețk la fel de bine ca și regiunea Cernăuți. Fostul guvernator a subliniat că este mândru să servească patria și că își va continua serviciul în armată.
Trebuie spus că Serghii Osaciuk a fost guvernatorul regiunii Cernăuți timp de aproape 3 ani, până în iulie 2022. Înainte de a deveni guvernator, el a fost consulul onorific al Austriei la Cernăuţi.
În foto: Serghii Osaciuk și profesorul cernăuțean Nicolae Costaș
Urmăriți-ne pe Telegram – t.me/bucpress



