O fotografie semnată de Mihail Dorogovici, realizată în Munții Carpați, a câștigat medalia de aur la prestigiosul concurs internațional de fotografie „Fotoversnisaj la Pokrova, 2025”.
Imaginea face parte din seria „Locuitorii de înaltă munte ai Carpaților” și surprinde viața, tradițiile și obiceiurile comunităților din satele montane, oameni harnici și autentici care păstrează viu patrimoniul local. Fotografia a fost realizată în satul Stebni, raionul Rahiv.
Aceasta nu este prima recunoaștere internațională pentru Dorogovici: anul trecut, același artist a obținut medalia de argint FIAP la aceeași competiție.
Agenția BucPress Cernăuți
Elvira Chilaru


