În comunitatea Vijnița a fost reluată construcția unui zid de sprijin de 60 de metri menit să protejeze un drum montan de degradare, transmite Serviciul de Refacere și Dezvoltare a Infrastructurii din regiunea Cernăuți.
Potrivit specialiștilor, anul trecut precipitațiile abundente au avariat consolidarea malului râului Putila în satul Ust-Putila. Apa a început să erodeze platforma drumului T-26-01, creând riscul surpării versantului și distrugerii îmbrăcămintei rutiere. Pentru a proteja una dintre principalele artere de legătură cu localitățile montane, constructorii au reluat lucrările de edificare a construcției de consolidare, realizată din gabioane — plase metalice umplute cu piatră.
BucPress


