Una dintre cele mai mari provocări pentru sistemul educațional din Cernăuți la începutul noului an școlar este lipsa profesorilor și diminuarea numărului de elevi.
În cadrul unei conferințe dedicate părinților, șefa Direcției de Învățământ din cadrul Consiliului Local Cernăuți, Irina Tkaciuk, a declarat că situația este mult mai dificilă decât în anii precedenți.
„Cea mai mare problemă în acest an, fără exagerare, sunt cadrele. Anul trecut deja ne confruntam cu un deficit, dar acum, după analiza făcută înainte de începutul școlii, pur și simplu nu mai știm de unde să începem. Foarte mulți oameni au plecat – nu doar copiii, ci și profesorii”, a explicat Tkaciuk.
Statisticile arată o tendință descendentă. Dacă în 2021 comunitatea din Cernăuți număra 29,5 mii de elevi, în prezent sunt mai puțin de 29 de mii. Din acest număr, peste 2 mii sunt copii strămutați intern, iar alți aproape 2 mii învață în străinătate. În total, comunitatea are cu aproximativ 4,5 mii de elevi mai puțin decât acum patru ani.
„Acești copii au părinți și rude, ceea ce înseamnă că problema este mai amplă și are legătură directă cu situația demografică”, a adăugat reprezentanta administrației educaționale.
Pentru a acoperi lipsa de cadre, profesorii rămași sunt încărcați cu mai multe ore, însă nevoia de specialiști în învățământ rămâne una acută.
Alexandru Vasilachi


