Jubileu de 50 de ani la școala românească din Cărbunești, Transcarpatia

La Cărbunești, în regiunea Transcarpatia, au avut loc în  14 mai 2025, manifestări jubiliare dedicate aniversării a 50 de ani de la înființarea Școlii gimnaziale cu predare în limba română din localitate.

Evenimentul a fost unul deosebit de emoționant, prilejuind aducerea unui omagiu dascălilor care, începând cu anul 1975, au contribuit la formarea generațiilor de elevi români. Participanții au transmis mesaje de prețuire și recunoștință nu doar celor care au pus bazele instituției, ci și tuturor cadrelor didactice care, de-a lungul deceniilor, au sprijinit educația în limba maternă.

Devotamentul profesorilor de limba română din Cărbunești pentru educație și cultură continuă să fie o resursă de neprețuit pentru întreaga comunitate românească din regiune.

Conducerea școlii și colectivul profesoral au fost felicitați pentru organizarea exemplară a acestui eveniment aniversar, SCRIE Consulul României la Solotvino /Slatina pe pagina de Facebook a   instituției.

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina