La Cernăuți și-au deschis ușile taberele și școlile de vară pentru copii

La Cernăuți au fost deschise 5 tabere și școli de vară pentru elevi, create pe baza instituțiilor de învățământ extrașcolar, comunică Departamentului de Învățământ și Știință din regiunea Cernăuți.
Ele vor avea un program de lucru de câteva ore pe zi și vor cuprinde anumite domenii de activitate.
Participanții la tabăra „Tânărul tehnician” din cadrul Centrului regional de creativitate științifică și tehnică pentru copii Cernăuți vor avea posibilitatea să exploreze lumea spațială într-un planetariu mobil, să se familiarizeze cu tehnologiile de design și ceramică, să efectueze diverse experimente fizice.
Centrul regional de educație estetică Cernăuți „Tineretul Bucovinei” va găzdui tabăra de artă „Zborul Continuu – Suntem împreună”.
Pentru elevii pasionați de turism va activa Școala de profil turistic și etnografic „Călător al Bucovinei”, situată în Centrul regional de educație național-patriotică, turism, etnografie și excursii pentru elevi Cernăuți.
Tabăra educațională și recreativă „Țara Eco” din Centrul regional de creativitate ecologică și naturalistă pentru elevi Cernăuți va permite copiilor să afle mai multe lucruri interesante despre flora și fauna regiunii Cernăuți.
Academia Mică de Științe a Bucovinei propune elevilor să participe la școala de vară „Picnicuri științifice”.
Detalii despre orele de activitate și specificul școlilor de vară pot fi accesate pe site-urile organizatorilor.
Agenția BucPress – www.bucpress.eu
Urmăriți-ne și pe platforma Telegram