Opoziția maghiară cheamă la donații pentru brigada „Păsările Maghiarului”

Liderul partidului de opoziție „Momentum”, Tóth Endre Tompos, a lansat un apel către cetățenii Ungariei să doneze pentru brigada ucraineană de drone „Păsările Maghiarului”, condusă de transcarpaticul Robert „Madjar” Brovdi.

Apelul survine după ce ministrul de externe ungar, Péter Szijjártó, a anunțat interdicția de intrare în Ungaria și în spațiul Schengen pentru Brovdi, ca reacție la atacul asupra unei stații a oleoductului „Drujba”. „În ochii mei și ai lumii libere, Brovdi este un erou, iar un slujitor al lui Putin, precum Szijjártó, nici nu ar trebui să-i rostească numele”, a scris Tompos pe Facebook.

Politicianul a precizat că a donat deja 414 euro — o sumă simbolică, ce corespunde numărului brigăzii — și i-a îndemnat pe maghiari să urmeze exemplul.

În replică la decizia Budapestei, Madjar Brovdi a transmis un mesaj către ministrul ungar: „Voi păși pe pământul patriei tatălui meu după ce veți pleca voi”.

Agenția BucPress Cernăuți                

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina