Parastas la Cernăuți pentru arhipresbiterul Isidor Vorobchevici, la 190 de ani de la naștere

Mitropolitul, Meletie, a oficiat sâmbătă, 16 mai 2026, un parastas pentru odihna sufletului preotului, arhipresbiterului și omului de cultură Isidor Vorobchevici, în preajma împlinirii a 190 de ani de la nașterea acestuia, potrivit Agenției BucPress din Cernăuți.

Slujba a reunit clerici ai Eparhiei Cernăuților și Bucovinei, printre care secretarul eparhiei, protoiereul mitrofor Dimitrie Șcerban, protoiereul mitrofor și decan orășenesc Octavian Ungurean, starețul Mănăstirii de călugări cu hramul Nașterii Maicii Domnului „Horecea” din Cernăuți, arhimandritul Siluan Orendovici, precum și preoți din cadrul secției istorice a eparhiei.

Evenimentul a avut loc în contextul marcării a 190 de ani de la nașterea lui Isidor Vorobchevici, una dintre personalitățile importante ale vieții bisericești și culturale din regiunea Cernăuți. Vorobchevici este cunoscut atât pentru activitatea sa clericală, cât și pentru contribuțiile sale la cultura muzicală și spirituală a Bucovinei istorice.

Cu acest prilej, credincioșilor le-a fost prezentată o culegere de cântări liturgice ușoare, realizată de Isidor Vorobchevici și Eusebie Mandicevschi în două limbi, slavonă și română. Lucrarea a fost tipărită în anul 1896, cu binecuvântarea Arhiepiscopiei Cernăuților.

Prin oficierea parastasului și readucerea în atenție a moștenirii sale culturale, reprezentanții clerului au subliniat importanța păstrării memoriei personalităților care au contribuit la dezvoltarea vieții spirituale, muzicale și culturale din Bucovina.

Mihai Grosu

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina