Primăria comunei Noua Suliță a anunțat decesul militarului Mircea Zvarici, originar din localitate, care a murit în timpul luptelor din estul Ucrainei.
„Cu profundă tristețe, anunțăm despre o pierdere irecuperabilă: în luptele pentru independența Ucrainei și-a dat viața militarul Mircea Zvarici, originar din Noua Suliță. Soldatul superior Mircea Zvarici a fost fidel cauzei sale și țării sale. A servit cu onoare și demnitate. Această pierdere este ireparabilă pentru familia, prietenii și camarazii săi. Transmitem cele mai profunde condoleanțe rudelor și apropiaților. În aceste momente de doliu, împărtășim durerea Dumneavoastră”, a transmis primarul Maria Nicorici într-o postare pe Facebook.
Detalii despre ceremonia de înmormântare sau despre circumstanțele exacte ale decesului nu au fost încă făcute publice.
BucPress


