Primarul unui sat din raionul Cernăuți și un inginer de supraveghere tehnică, suspectați de însușirea a peste 15 milioane de grivne la construcția unui adăpost pentru elevi

Organele de drept din regiunea Cernăuți au înaintat notificări de suspiciune primarului unuia dintre consiliile sătești din raionul Cernăuți și inginerului de supraveghere tehnică, transmite Direcția Teritorială a Biroului Economic de Stat din regiunea Cernăuți.

Potrivit datelor anchetei, consiliul sătesc a încheiat un contract cu un antreprenor pentru construcția unui adăpost antiradiații cu sală sportivă, în valoare totală de peste 35 de milioane de grivne. În cadrul construcției, în actele de recepție a lucrărilor executate au fost introduse date false privind volumele reale ale lucrărilor efectuate; inginerul de supraveghere tehnică aviza aceste documente, care deveneau ulterior temei pentru transferarea fondurilor bugetare către antreprenor. Concluziile expertizei atestă că o parte din lucrările indicate în documentație nu a fost realizată efectiv, iar bugetul local a suferit un prejudiciu de peste 15 milioane de grivne.

Celor doi le-au fost înaintate notificări de suspiciune pentru însușirea fondurilor bugetare prin abuz de funcție în proporții deosebit de mari, săvârșită prin înțelegere prealabilă de un grup de persoane în condiții de stare de război, precum și pentru fals în documente de serviciu.

„Peste 15 milioane de grivne din buget au fost transferate pentru lucrări de construcție a unui adăpost antiradiații pentru elevi care nu au fost executate în totalitate. Nu este vorba doar despre construcția unui obiect, ci despre crearea unor condiții sigure pentru copii în timp de război”, a declarat Oleh Borîsenko, șeful Direcției Teritoriale a Biroului Economic de Stat din regiunea Cernăuți.

BucPress

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina