Primul butoi de vin tânăr din 2025, deschis în Transcarpatia: vinul „Cserszegi” e gata

În Transcarpatia, vinificatorii au deschis primul butoi de vin tânăr din recolta noului an – din soiul Cserszegi. Conform tradiției vechi, la momentul deschiderii butoiului, strugurii au fost stropiți cu vin tânăr, ca semn de mulțumire față de pământ și de viță pentru rodul oferit.

Potrivit vinificatorilor, sezonul 2025 a fost dificil din cauza capriciilor vremii: înghețurile târzii de primăvară au afectat vițele din mai multe parcele, ceea ce a dus la pierderea unei părți din recoltă. Cu toate acestea, viile și-au revenit, iar în urmă cu câteva zile s-a încheiat sezonul de cules cu soiul târziu Furmint, ale cărui boabe se transformaseră deja în stafide pe viță.

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina