Reconstrucția postbelică a Ucrainei. „Unii cred că va fi o valiză cu bani pusă în piața centrală a orașului”

Restaurarea și modernizarea locuințelor și a infrastructurii regiunilor sunt cele mai scumpe articole din programul de reconstrucție a Ucrainei, care a fost prezentat de guvern în perioada 4-5 iulie la conferința de la Lugano. Sunt necesare 150-250 de miliarde de dolari.
Cum au hotărât investitorii străini să ajute Ucraina și când vor începe să restaureze obiectele distruse a relatat Vitaliy Selyk, președintele Consiliului de Dezvoltare Urbană din Kiev la emisiunea radioului „Prominy”, citat de Agenția BucPress.
El este convins că va exista ajutor din partea partenerilor străini, dar aceștia nu sunt înclinați să împrăștie bani aiurea și vor controla fiecare bănuț investit.
„Unii cred că vor veni străinii, vor pune o valiză cu bani în piața centrală…. Va cădea ploaia de aur! De fapt, fondurile vor fi investite în Ucraina, dar în proiecte specifice. De exemplu, în locuințe eficiente din punct de vedere energetic, noi tipuri de afaceri, noi case de cultură, care vor fi în mod clar case sociale – hub-uri”, crede Vitaliy Selyk.
Aceste proiecte, spune urbanistul, vor fi dezvoltate împreună cu specialiști ucraineni și străini, pentru că europenii vor controla banii. Acestea pot fi diferite modalități de cooperare — de la investiții de credit la proiecte de imagine pentru a ajuta anumite familii.
Cu toate acestea, finanțarea și construcția pe scară largă vor începe abia după încheierea ostilităților, consideră arhitectul, pentru că, în timp ce războiul pe scară largă continuă în Ucraina, „ putem conta doar pe peticirea găurilor”.
„Am vorbit cu mai multe organizații europene similare, nimeni nu vrea să facă investiții mari de capital. Singurul lucru care se poate discuta acum este conservarea și reconstrucția de urgență. De exemplu, dacă un proiectil a lovit școala și a fost avariat cel mult 30% , atunci merită de pus un acoperiș, înlocuind ferestrele înainte de iarnă. Pentru că, dacă este lăsat într-o stare atât de ruinată, pur și simplu nu va supraviețui până anul viitor și atunci va trebui să investim mai mult și să construim mai mult”, consideră specialistul.
Planul de redresare se poate schimba oarecum, potrivit lui Tymofiy Mylovanov, președintele Școlii de Economie din Kiev, fost ministru al dezvoltării economice, consilier al șefului Oficiului Președintelui Ucrainei.
„Depinde de situația de pe front și de bombardamente pentru că sunt distruse noi obiecte și acest plan se schimbă. De aceea documentul este viu și va fi actualizat constant”, a spus el la emisiunea „Radioului Ucrainean”. În document nu se spune cum vor fi luate deciziile, cine va lua decizii, după ce principii și cum anume să obții bani pentru un anumit proiect.”
Milovanov atrage atenția asupra riscurilor de corupție, mai ales acolo unde se fac achiziții. „Avem nevoie de reconstruit kilometri de drumuri, trebuie să știm ce poduri trebuie restaurate, ce spitale de construit, ce locuințe. Și atunci putem verifica clar câți bani s-au cheltuit și dacă s-a construit ceva sau nu, la ce prețuri și la ce calitate”, notează el. Pentru a preveni corupția, spune el, sunt necesare organe de control cu participarea partenerilor străini, responsabilitate maximă și audit.
Agenția BucPress – www.bucpress.eu
Urmăriți-ne pe Telegram