În orașul Secureni, situat în apropiere de frontiera cu Republica Moldova, a izbucnit un conflict între locuitori și unitatea Serviciului de Grăniceri al Ucrainei. Scandalul a pornit după ce militarii au început să sape șanțuri pe terenurile oamenilor, împiedicându-i să își strângă recolta. Reprezentanții serviciului de frontieră afirmă, însă, că terenurile le-au fost atribuite oficial spre folosință. Informația a fost relatată de portalul cvnews.ua.
Primarul orașului Secureni, Vasile Kozak, a declarat că a impus veto asupra unei decizii a consiliului local prin care se prevedea atribuirea unor terenuri pentru unitatea de grăniceri „Secureni”.
„După numirea noului șef al unității de grăniceri din Secureni, Iaroslav Iasinski, s-a creat o situație critică: grănicerii sapă șanțuri pe terenuri private fără autorizații. Șeful Iasinski evită întâlnirile și negocierile”, a afirmat edilul.
Pentru clarificarea situației, primăria a constituit o comisie care urmează să inspecteze terenurile, să discute cu localnicii și să evalueze pagubele suferite de aceștia. Consiliul local a cerut conducerii serviciului de frontieră sistarea lucrărilor până la finalizarea verificărilor.
Într-un comentariu pentru ZAXID.NET, reprezentanții Serviciului de Frontieră din Cernăuți au explicat că lucrările fac parte dintr-un program de amenajare a rețelelor inginerești de protecție de-a lungul frontierei de stat.
„Aceste lucrări sunt reglementate de legislația Ucrainei și de alte acte normative. Ele se realizează pe terenuri situate de-a lungul graniței”, au precizat grănicerii.
Aceștia au amintit că, la ședința consiliului local din Secureni, în martie, consilierii au aprobat elaborarea documentației pentru transmiterea definitivă a terenurilor în folosința unității de frontieră. Ulterior, documentele au fost validate, iar destinația terenurilor a fost schimbată oficial în „pentru amplasarea și activitatea permanentă a Serviciului de Frontieră al Ucrainei”.
Potrivit grănicerilor, procesul de atribuire a terenurilor de-a lungul frontierei are loc în toate comunitățile situate la graniță. Deși consiliul local a adoptat toate deciziile necesare, terenurile nu au fost încă transferate oficial, motiv pentru care au continuat să fie folosite de locuitori. În prezent, lucrările au fost suspendate pentru a permite oamenilor să își strângă recolta. După finalizarea acestei etape, grănicerii vor continua amenajarea rețelelor de apărare, iar începând de anul viitor, terenurile nu vor mai putea fi utilizate de comunitatea locală.
BucPress


