Sarmale și cartofi cu brânză. Un transcarpatin și-a deschis propriul „restaurant” pe front

„Restaurantul lui Bogdan de sub salcâmi” – așa numesc colegii săi localul înființat de un grănicer cu indicativul „bunicul”.

Transcarpatianull este șeful bucătăriei de campanie a uneia dintre unitățile de grăniceri din direcția Bahmut, relatează Serviciul Frontierei  de Stat din Ucraina.

„În viața civilă, domnul Bogdan a administrat un complex hotelier și un restaurant în Transcarpatia. Odată cu invazia la scară largă, în loc de turiști care să fie mulțumiți, bărbatul a găzduit ucraineni care s-au mutat din zonele de ostilități active și a ajutat orfani în localul său.

Astăzi, un bucătar cu 30 de ani de experiență este soldat într-unul dintre cele mai fierbinți locuri de pe linia frontului și încearcă să distragă atenția, să le facă pe plac și să-și încânte colegii cu talentele și abilitățile sale”, se arată în declarație.

 

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina