Comunitățile din Transcarpatia au semnat cinci acorduri de cooperare cu administrațiile locale din trei județe românești, marcând un pas important în dezvoltarea relațiilor transfrontaliere.
Astfel:
Comunitatea Bogdan a semnat acorduri cu primăriile Remet și Bistru;
Comunitatea Buștin a încheiat parteneriate cu aceleași primării;
Comunitatea Irșava a stabilit cooperare cu Consiliul Local Pișcolt.
Noile acorduri deschid oportunități pentru schimb de experiență și întărirea colaborării economice, culturale și educaționale, precum și pentru implementarea proiectelor comune și atragerea fondurilor europene pentru modernizarea infrastructurii și reconstrucția Ucrainei.
Inițiativa a fost lansată în cadrul conferinței internaționale „Strategii pentru îmbunătățirea activității autorităților locale și consolidarea cooperării transfrontaliere România – Ucraina – Republica Moldova”, organizată de Uniunea Ucrainenilor din România, cu sprijinul personal al președintelui acesteia și membru al Camerei Deputaților a României, Nicolae-Miroslav Petrețchi.
Evenimentul a reunit peste o sută de reprezentanți ai autorităților centrale și locale, precum și experți din Ucraina, România și Moldova. Din partea Administrației Militare Regionale Transcarpatia au participat conducerea Departamentului pentru Comunicare Strategică, Naționalități și Religii – Roman Moldavciuk și Alexandr Liah.
Participanții au discutat despre dezvoltarea administrației locale, creșterea transparenței și eficienței managementului, consolidarea coeziunii sociale în comunitățile multinaționale și garantarea drepturilor minorităților naționale în guvernarea locală.
De asemenea, a fost acordată atenție Programelor Operaționale Comune 2021–2027, care oferă noi oportunități pentru cooperarea transfrontalieră și realizarea proiectelor comune.
Conferința a confirmat importanța dialogului și colaborării pentru dezvoltarea durabilă a regiunilor de frontieră, consolidând relații reciproce avantajoase între comunități.
Agenția BucPress Cernăuți
Elvira Chilaru


