Ucraina plănuiește să deschidă un nou punct de trecere a frontierei cu România – Shmyhal

Premierul Denys Shmyhal a declarat că una dintre prioritățile cheie este consolidarea economiei ucrainene.

Oficialul a făcut anunțul în timpul unei ședințe de guvern din 2 aprilie. Potrivit lui Shmyhal, abordarea include extinderea :

logisticii

potențialului de export;

programelor de sprijinire a afacerilor.

„Ucraina și România construiesc un parteneriat extrem de benefic. Ne propunem să îl aprofundăm în mod constant. Adoptăm o rezoluție care ne va permite să deschidem un nou punct de trecere a frontierei ucraineano-române „Biserica Albă  – Sighetu Marmatiei”, a declarat premierul.

Oficialul a mai adăugat că, în direcția vestică, Ucraina intenționează să:

creeze 9 noi puncte de trecere a frontierei;

să modernizeze alte 13;

„Toate acestea vor oferi oportunități mai mari pentru exporturile ucrainene și vor accelera integrarea noastră sectorială în Uniunea Europeană”, a conchis Shmyhal.

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina