Unui medic militar din regiunea Cernăuți i s-a decernat insigna de onoare ”Crucea de Aur”

Comandantul șef al Forțelor Armate ale Ucrainei, generalul Oleksandr Sîrskii, i-a acordat insigna de onoare „Crucea de Aur” sergentului Oleg Laba, medic militar la postul medical al diviziei de artilerie autopropulsată a brigăzii 36 maritime separate „Mihailo Bilînskii”.

În toamna anului 2024, în regiunea Sumî, sergentul Laba a salvat viața unui militar care a fost grav rănit într-un accident de circulație. Într-un mediu limitat în timp, i-a asigurat militarului îngrijiri medicale de urgență, stabilizându-i starea.

În ianuarie 2025, sergentul Oleg Laba a organizat evacuarea unui tovarăș căzut, care și-a pierdut viața lângă Sudji. Militarul s-a deplasat personal la fața locului și a condus operațiunile de evacuare.

Tot în luna ianuarie a acestui an, lângă satul Basivka, din regiunea Sumî, Oleg Laba a dat dovadă de un înalt profesionalism în acordarea asistenței medicale. El a efectuat personal triajul medical al răniților, care a avut ca rezultat stabilizarea stării a 12 soldați și salvarea cu succes a vieților acestora.

Agenția BucPress – www.bucpress.eu

Mariana Strut

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina