Valea Narciselor a început să înflorească în Transcarpatia

Valea Narciselor a început să înflorească în raionul Hust, regiunea Transcarpatia. Acest lucru a fost semnalat pe 21 aprilie pe pagina de Facebook a Rezervației Biosferei Carpatice.

„Valea Narciselor din rezervația biosferei a început să înflorească. Înflorirea narciselor nu a atins încă apogeul și va continua timp de aproximativ 2-3 săptămâni”, se arată în postare.

Valea Narciselor este o arie protejată situată în tractul Kireși din raionul Hust. Din 1992, aceasta face parte din Rezervația Biosferei Carpaților și  din Rețeaua Internațională UNESCO a Rezervațiilor Biosferei.

 

 

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina