Viceguvernatoarea regiunii Cernăuți, Iulia Hrițcu-Andrieș, și-a dat demisia

Iulia Hrițcu-Andrieș și-a anunțat demisia din funcția de șef adjunct al Administrației Militare Regionale Cernăuți. Potrivit declarațiilor lui Ruslan Zaparaniuk, guvernatorul regiunii Cernăuți, Iulia Hrițcu-Andrieș va continua să sprijine eforturile de integrare europeană și cooperare internațională în calitate de consilier.

Motivul demisiei sale a fost atribuit circumstanțelor personale, conform declarațiilor lui Zaparaniuk. Pe durata mandatului său, Iulia Hrițcu-Andrieș a fost responsabilă pentru numeroase inițiative și proiecte în domeniile educației, culturii, politicii de tineret și sportului.

Ea a preluat funcția de viceguvernatoare în luna mai a anului 2023.

Un etnic român a fost numit vice-guvernator al regiunii Cernăuți

BucPress

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina