Pe 15 iulie 2025, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat legea privind introducerea instituției cetățeniei multiple, adoptată anterior de Rada Supremă pe 18 iunie. Această inițiativă legislativă deschide calea pentru ca cetățenii ucraineni să poată deține în mod legal și o a doua cetățenie, în anumite condiții.
În cadrul unei întâlniri cu ambasadorii Ucrainei, Zelenski a menționat că primele proceduri de implementare vor fi stabilite în relație cu statele în care trăiesc cele mai mari comunități de ucraineni.
„M-am gândit să începem cu țările în care se află cei mai mulți ucraineni acum. Este vorba, în primul rând, despre Germania, Polonia, Cehia și statele baltice”, a declarat președintele.
El a adăugat că lista finală a statelor partenere va fi definitivată după consultări cu prim-ministra, ministrul de externe și președintele Radei Supreme. Printre țările menționate ca prioritare s-au regăsit și Canada, precum și alte state care au manifestat susținere constantă față de Ucraina. „Este important și cât de cald este raportul acestor state față de Ucraina și cetățenii ei”, a subliniat Zelenski.
Noua lege reglementează, printre altele, posibilitatea ca un cetățean ucrainean să dobândească automat o altă cetățenie prin căsătorie cu un străin sau ca un copil să dobândească cetățenia ucraineană și pe cea a altei țări prin naștere.
Volodimir Zelenski a promovat ideea cetățeniei multiple încă din 2021, când a înregistrat în Parlament mai multe proiecte de lege în acest sens. Totuși, ele nu au fost discutate în plen. Abia în 2025, Rada Supremă a adoptat legea care reglementează oficial acest cadru legal.
BucPress


