Deputatul ucrainean Ruslan Horbenko a declarat în cadrul emisiunii Vechir.LIVE că 60% dintre ucrainenii care se află acum în afara țării probabil nu se vor mai întoarce în Ucraina.
El a afirmat că, în cei trei ani de la începutul invaziei pe scară largă, statul aproape nu s-a ocupat de cei care au plecat. Potrivit lui, guvernul trebuie să se concentreze pe menținerea legăturii cu ucrainenii din străinătate, acordarea de sprijin social și crearea condițiilor pentru revenirea lor voluntară după încheierea războiului.
BucPress


