Federația Rusă țintește instalațiile energetice și oamenii – președintele Ucrainei Volodimir Zelenski

KYIV, UKRAINE - SEPTEMBER 09: Ukrainian President Volodymyr Zelensky is seen during his joint press conference with Polish PM Mateusz Morawiecki and Latvian President Egils Levits on September 9, 2022 in Kyiv, Ukraine. As war wages in eastern Ukraine, Belarus' military drills near the border with Poland, EU nations are increasingly concerned over safety at their borders as well as the energy sources this winter. (Photo by Alexey Furman/Getty Images)

După atacurile cu rachete de dimineață asupra Kievului și a altor orașe ale Ucrainei, președintele Volodimir Zelenski a înregistrat un mesaj video în centrul capitalei, în care a subliniat că Rusia încearcă să provoace cât mai mult rău civililor și le-a cerut ucrainenilor să rămână în adăposturi.

„Dimineața este grea. Avem de a face cu teroriștii. Zeci de rachete, „Shahid” iranieni. Ei urmăresc două ținte”, a menționat președintele.

Potrivit garantului, Rusia încearcă să lovească instalațiile energetice din toată țara.

Zelensky a remarcat că Rusia încearcă în mod deliberat să lovească la ora de vârf pentru a ucide cât mai mulți civili.

„A doua țintă sunt oamenii. Ei au ales în mod special un astfel de moment și astfel de obiective pentru a provoca cât mai multe pagube”, a subliniat politicianul.

Președintele le-a cerut ucrainenilor să rămână în adăposturi și să respecte regulile de siguranță.

„Și țineți minte  întotdeauna: Ucraina a existat înainte de apariția acestui inamic, Ucraina va exista după ea”, a conchis Zelenski.

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina