În luna iulie, regiunea Cernăuți și-a luat rămas-bun de la 22 de militari căzuți pe front

(

În luna iulie, în regiunea Cernăuți au avut loc ceremonii de înmormântare pentru 22 de militari ucraineni care și-au pierdut viața în războiul împotriva Rusiei.

Cel mai tânăr dintre ei a fost Mîkola Rostoțkîi, în vârstă de doar 19 ani, care a murit în luptele din regiunea Lugansk.

Iurii Stoliarciuk, în vârstă de 32 de ani, militar în trupele de recunoaștere, fusese dat dispărut fără urmă din septembrie 2023. După aproape doi ani de incertitudine, trupul său a fost identificat și returnat Ucrainei în cadrul unui schimb de morți.

Ceremoniile de rămas-bun au avut loc în diferite comunități ale regiunii. Familiile, camarazii de arme și locuitorii satelor și orașelor și-au exprimat durerea și recunoștința, aducând un ultim omagiu celor decedați.

BucPress

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina