În regiunea Cernăuți, astăzi, au fost conduși pe ultimul drum doi militari

Pe 30 septembrie, locuitorii din regiunea Cernăuți și-au luat rămas bun de la doi militari care au murit în războiul ruso-ucrainean: Evhenii Hetman și Maxim Horodnițkii.

Acest lucru a fost anunțat pe pagina de Facebook a Consiliului Regional Cernăuți.

Sublocotenentul Evhenii Hetman a servit în unitatea militară A7371. Serviciul de înmormântare a fost oficiat la Cimitirul Central din Cernăuți.

Soldatul superior Maxim Horodnițkii a servit în unitatea militară A1008 și a fost comandantul unității de drone de atac. Militarul a decedat pe 25 septembrie ca urmare a focului inamic. Avea 20 de ani, a relatat serviciul de presă a comunității Noua Suliță pe Facebook.

Militarul Maxim Horodnițkii a fost condus pe ultimul drum în localitatea Stroiești, comuna Noua Suliță.

Agenția BucPress – www.bucpress.eu

Mariana Strut

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina