În regiunea Cernăuți vor fi create peste 500 de locuri noi de muncă

565 de noi locuri de muncă vor fi create în regiunea Cernăuți în cadrul programului guvernamental eRobota.

Despre acest fapt anunță Serviciul de presă al Administrației Regionale Milittare Cernăuți.

Anul acesta, 270 de solicitanți vor primi fonduri pentru a începe o afacere în cadrul programului guvernamental eRobota „Afacere proprie”. Antreprenorii intenționează să creeze 565 de locuri de muncă.

„Printre beneficiarii de microgranturi se numără 226 de antreprenori existenți, 11 persoane juridice care își extind propria afacere, precum și 33 de antreprenori care își creează propria afacere. Valoarea fondurilor de grant este de aproximativ 64 de milioane UAH. Cea mai mare sumă de fonduri de grant și locuri de muncă create va fi în comerțul cu ridicata și cu amănuntul, precum și în repararea autovehiculelor – 116 proiecte de afaceri, 38 proiecte au clasificare de tipuri de afacere de profit (KVED) – cazare temporară și organizare a alimentelor, 29 – în industria de prelucrare, 17 fiecare – în activități tehnice, sănătate, acordarea de îngrijire și asistență socială”, – se spune în mesaj.

Cererile pentru programele „Afacere proprie” și „Grantul pentru veterani și soțiile lor” sunt acceptate în prezent. Cererile se pot depune prin aplicația „DIIA”:

Agenția BucPresss – www.bucpress.eu

Mariana Struț

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina